Asset Publisher Asset Publisher

Jesienny Zbramir zagrał w Niepołomicach

14 września 2024 roku, w majestatycznych murach Zamku Królewskiego w Niepołomicach, po raz kolejny zabrzmiały dźwięki sygnalistyki myśliwskiej, inaugurując XIV edycję prestiżowego Konkursu Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira 2024”. Wspaniałe echo sygnałów i muzyki myśliwskiej wypełniło sale tego historycznego miejsca, dając wyraz nie tylko kunsztowi artystów, ale i wieloletniej tradycji łowieckiej, kultywowanej przez pokolenia

W rywalizacji o najwyższe laury stanęło ponad 70 sygnalistów oraz 14 zespołów, wśród których znaleźli się szanowani Goście z Litwy oraz zaprzyjaźniony Zespół z Czech, co podkreśliło międzynarodowy wymiar tego wydarzenia.

Symboliczna podwójna 14 (14 września i XIV edycja konkursu) okazała się niezwykle szczęśliwa dla Tomasza Bienieka, ucznia Technikum Leśnego w Brynku, który osiągając imponujący wynik 296/300 punktów, zdobył mistrzostwo w swojej kategorii. W równie imponującym stylu tytuł najlepszego sygnalisty leśnika zdobył Paweł Ormanty z Nadleśnictwa Nawojowa, a wyróżnienie dla najlepszej sygnalistki w klasie mistrzowskiej przypadło Pani Julii Królik.

Róg Zbramira to wydarzenie, które jednoczy pokolenia. Najstarszy sygnalista biorący udział w tegorocznej edycji miał 67 lat, podczas gdy najmłodszy, zaledwie 3-letni uczestnik, z wdziękiem otworzył swoje muzyczne skrzydła.

W rywalizacji zespołowej, poziom wykonawczy był niezwykle wysoki, a spośród 14 zespołów szczególnie wyróżnił się Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Zwyciężyli oni w klasie G (mistrzowskiej), uzyskując znakomite 289/300 punktów, a także triumfowali w klasie MB, zdobywając pierwsze miejsce w kategorii muzyki myśliwskiej w stroju B. W efekcie, unikalne trofeum - Róg Zbramira, rzeźbiony co roku przez mistrza-artystę Pana Zbigniewa Szarka z Nadleśnictwa Nawojowa, trafiło w ręce „Hagardu”.

Jury, w skład którego weszli uznani znawcy sztuki sygnalistycznej: Maciej Strawa, Józef Czerniak, Adam Migurski i Mariusz Jamrozik, miało przed sobą nie lada wyzwanie. Przesłuchania trwały aż 6 godzin, a ocenie podlegała zgodność wykonania z zapisem nutowym, jakość brzmienia oraz wrażenie artystyczne. Każdy dźwięk miał znaczenie, a każdy ton tworzył wyjątkowy muzyczny spektakl.

Podczas uroczystej gali finałowej obecni byli liczni znamienici Goście, którzy swoją obecnością podkreślili wagę tego wydarzenia oraz zaangażowanie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie w pielęgnowanie i rozwój tradycji sygnalistyki myśliwskiej. Specjalnym punktem wieczoru był koncert Konsortu Trąbek Barokowych Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierownictwem prof. Tomasza Ślusarczyka, który swoim występem oczarował publiczność, zdobywając zasłużone owacje.

Wieloletni patroni i partnerzy społeczni, w tym Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Rolniczego, prof. dr hab. inż. Sylwester Tabor, Pan Michał Hebda, Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice oraz Zarządy Okręgowe Polskiego Związku Łowieckiego w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie, po raz kolejny wsparli to niezwykłe wydarzenie, podkreślając swoją rolę w kultywowaniu tej bogatej tradycji.