Asset Publisher
Podsumowanie Konferencji Naukowo-Technicznej „Woda w lesie”
W dniach 26-27 września 2024 r. w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska odbyła się konferencja naukowo-techniczna pt. „Woda w lesie. Znaczenie lasów w ochronie i gospodarowaniu zasobami wodnymi.” Wydarzenie zorganizowane przez Zarząd Oddziału SITLiD w Krakowie oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie zgromadziło licznych specjalistów i praktyków leśnictwa.
Dzień pierwszy: Sesja referatowa
Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od powitania gości i uczestników, które poprowadził Szczepan Rusiński - Przewodniczący Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Krakowie. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę SITLiD w Lasach Państwowych z okazji stulecia ich działalności.
W spotkaniu uczestniczyli również: Piotr Kempf - Dyrektor RDLP w Krakowie oraz Michał Goś - Zastępca Dyrektora RDLP w Krakowie ds. gospodarki leśnej.
Podczas sesji referatowej zaprezentowano szereg interesujących tematów dotyczących retencji wodnej w lasach oraz wpływu zmian klimatycznych na gospodarkę wodną. Wśród prelegentów znaleźli się znani eksperci:
- Krzysztof Frydel z Nadleśnictwa Kaliska, który mówił o małej retencji wodnej w lasach.
- Dr inż. Rafał Starzak z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który omówił rolę lasów w retencji wody.
- Prof. dr hab. inż. Marcin Pietrzykowski z Uniwersytetu Rolniczego, który zwrócił uwagę na potrzebę kształcenia kadr w zakresie gospodarki wodnej w lasach.
- Krzysztof Przybyła z Nadleśnictwa Nowy Targ, który przedstawił referat o ochronie torfowisk na przykładzie rezerwatu "Bór na Czerwonym".
- Dr inż. Tomasz Wanic z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który mówił o tym, co powinno niepokoić w glebie przy występowaniu anomalii klimatycznych.
- Dr hab. inż. Piotr Bilański, prof. UR w Krakowie, który omówił wpływ bilansu wodnego na gradacje owadów leśnych.
- Dr hab. inż. Marek Wajdzik, prof. UR w Krakowie, który zajął się tematem obecności zwierząt w miastach oraz tego, czy jest to atrakcja przyrodnicza, czy problem społeczny.
- Michał Polus z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, który opowiedział o małej retencji wodnej w lasach RDLP w Krakowie.
- Dr inż. Alfred Król z Ligi Ochrony Przyrody w Krakowie, który przedstawił wpływ stawów bobrowych na drzewostany.
W przerwach między wystąpieniami uczestnicy mieli okazję do dyskusji i wymiany doświadczeń. Ostatecznie, dzień zakończył się kolacją integracyjną, sprzyjającą nawiązywaniu nowych kontaktów.
Dzień drugi: Sesja terenowa
Drugi dzień konferencji był poświęcony sesji terenowej, która rozpoczęła się zebraniem uczestników i przejazdem na teren leśnictwa Wierzchosławice. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia na żywo zagospodarowania stawów śródleśnych oraz realizacji obiektów małej retencji wodnej. Eksperci omówili również regulacje stosunków wodnych w nadleśnictwie oraz gospodarkę wodą w produkcji szkółkarskiej.
Podsumowanie i wnioski
Konferencja „Woda w lesie” dostarczyła cennych informacji na temat aktualnych wyzwań związanych z gospodarowaniem i ochroną zasobów wodnych w kontekście zmian klimatycznych. Uczestnicy podkreślili znaczenie współpracy między nauką a praktyką w leśnictwie oraz potrzebę dalszych działań edukacyjnych i organizacyjnych w tej dziedzinie.
Chcielibyśmy również serdecznie podziękować Panu Nadleśniczemu Krzysztofowi Majce z Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska za gościnę i wsparcie w organizacji tego wydarzenia.