Rezerwaty przyrody

W lasach zarządzanych przez RDLP w Krakowie znajdują się 72 rezerwaty przyrody, które obejmują obszary zachowane w stanie półnaturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Parki krajobrazowe

Park krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe, w celu zachowania i popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Na gruntach LP w zarządzie Nadleśnictw RDLP w Krakowie znajduje się 11 parków krajobrazowych. Łącznie obejmują one powierzchnię 42 997,02 ha.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Natura 2000 jest najmłodszą z form ochrony przyrody, wprowadzoną w 2004 r. w Polsce jako jeden z obowiązków związanych z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. Obszary Natura 2000 powstają we wszystkich państwach członkowskich tworząc Europejską Sieć Ekologiczną obszarów ochrony Natura 2000.

Pomniki przyrody

Na terenie RDLP w Krakowie aktualnie znajduje się 178 pomników przyrody. Większość z nich stanowią pojedyncze drzewa, których jest łącznie 138. Rosną one na terenie wszystkich Nadleśnictw RDLP w Krakowie.

Użytki ekologiczne

Na terenie gruntach będących w zarządzie RDLP w Krakowie znajduje się 17 użytków ekologicznych o łącznej powierzchni 95,75 ha. Są to zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej – naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.

Stanowiska dokumentacyjne i zespoły przyrodniczo – krajobrazowe

Ochroną poprzez uznanie za stanowisko dokumentacyjne na terenie RDLP w Krakowie objęto 6 obiektów. Są to ważne pod względem naukowym i dydaktycznym, miejsca występowania formacji geologicznych, z nagromadzeniem skamieniałości i tworów mineralnych, głównie fragmenty nieczynnych wyrobisk powierzchniowych i podziemnych. Za zespoły przyrodniczo-krajobrazowe uznano 2 obiekty będący fragmentem krajobrazu naturalnego o wyjątkowych walorach widokowych i estetycznych.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa obejmuje okazy gatunków oraz siedliska i ostoje roślin, zwierząt i grzybów. Ma na celu zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących rzadkich, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk i ostoi, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej.