Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Na terenie RDLP w Krakowie aktualnie znajduje się 178 pomników przyrody. Większość z nich stanowią pojedyncze drzewa, których jest łącznie 138. Rosną one na terenie wszystkich Nadleśnictw RDLP w Krakowie.

Dziewięć pomników przyrody stanowią grupy drzew. Łącznie w grupach znajduje 49 okazów drzew.

W Nadleśnictwie Dębica znajduje się pomnik przyrody w postaci alei drzew, którą tworzy łącznie aż 105 okazów.

Z uwagi na urozmaicenie geologiczne terenu Nadleśnictw RDLP w Krakowie, istnieje na tym obszarze wiele, bo aż 28 pomników przyrody, grupujących różnorodne formy skalne. Są to wyjątkowe i różnorodne obiekty, znajdujące się od północy ku południu w Nadleśnictwach: Krzeszowice, Brzesko, Gromnik, Limanowa, Nawojowa, Stary Sącz,  Krościenko i Piwniczna. Do najciekawszych pomników przyrody tego typu należą:

  • elementy jurajskiego krasu na terenie Nadleśnictwa Krzeszowice,
  • niekrasowa, powstała w skałach piaskowcowych Jaskinia Zbójecka na Łopieniu w Nadleśnictwie Limanowa, stanowiąca jednocześnie jedno z najbardziej znaczących w Polsce schronień dla nietoperzy z gatunku podkowiec mały,
  • wyjątkowa forma geologiczna w postaci skałki bazaltowej w Nadleśnictwie Krościenko,
  • źródło „Rogaś” na terenie Nadleśnictwa Piwniczna, kojarzone ze znaną lekturą „Rogaś z Doliny Roztoki”.

W Nadleśnictwie Gromnik znajdują się też dwa głazy narzutowe, stanowiące odrębną kategorię pomników przyrody.

Niektóre z pomników przyrody na terenie RDLP w Krakowie stanowią pomniki powierzchniowe w liczbie 12 szt., na łącznym areale 61,63 ha. Największą powierzchnię tego typu obiekty zajmują w:

  • Nadleśnictwie Stary Sącz: drzewostan bukowy "Wietrzne dziury" i źródło siarczkowe "Anna”, o łącznej powierzchni 31,23 ha.
  • W Nadleśnictwie Piwniczna 6 pomników powierzchniowych, z najciekawszym stawem i otaczającym go drzewostanem zajmują 25,70 ha.
  • Nadleśnictwie Nawojowa: zespół skał pod Wierchem nad Kamieniem, z pojedynczym drzewem pod nazwą “Buk Hrabski” z otaczającym drzewostanem i skałą o dwóch wierzchołkach pn. "Diabli kamień", łącznie 4,30 ha.
  • Nadleśnictwie Łosie: stanowisko lilii złotogłów o pow. 0,25 ha.
  • Nadleśnictwie Krościenko: grupa skałek wapiennych o pow. 0,15 ha.