Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Inauguracja Studiów Podyplomowych „Hydrologia i inżynieria leśna”

Inauguracja Studiów Podyplomowych „Hydrologia i inżynieria leśna”

15 stycznia 2013 r. na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie uroczyście zainaugurowano nowe Studia Podyplomowe „Hydrologia i inżynieria leśna”. Naukę rozpoczęło 30 słuchaczy zatrudnionych w nadleśnictwach Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Krakowie i Krośnie, chcący pogłębić wiedzę z zakresu wodochronnych funkcji lasu oraz inżynieryjnego zagospodarowania środowiska leśnego. Program studiów został przygotowany przez prof. dr hab. inż. Józefa Sulińskiego.

W leśnictwie następują zmiany polegające na ciągłym doskonaleniu sposobów zagospodarowania lasu, po to, by lasy mogły w sposób zrównoważony spełniać swoje funkcje. Mobilizują one również pracowników Lasów Państwowych do systematycznego kształcenia.

- W zakresie inżynierii leśnej realizacja koncepcji lasów wielofunkcyjnych oraz zasad hodowli lasu bliskiej naturze w pierwszej kolejności zmienia perspektywy problematyki wodochronnych funkcji lasu oraz kształtowania infrastruktury inżynieryjnej. Jednym z założonych celów Studiów jest wskazanie, w jakim zakresie gospodarka leśna może modulować naturalne procesy kształtujące wodochronne funkcje lasu, a budowa niezbędnej infrastruktury inżynieryjnej przekształcać środowisko leśne – czytamy w informacji promującej Studia.

Program studiów daje duże możliwości zdobycia nowej wiedzy. Głównym celem jest umożliwienie słuchaczom pogłębienia wiedzy z zakresu hydrologii, geologii, geotechniki, budownictwa drogowego hydrotechnicznego i utrzymania potoków w aspekcie wodochronnych funkcji lasów.

Problematyka studiów obejmuje wodochronne funkcje lasu, czynniki kształtujące retencję zbiorowiska leśnego, modelowanie odpływu wody ze zlewni zalesionych, możliwości modelowania retencji, retencja zbiornikowa, „mała retencja", hydrogeologiczne i geotechniczne uwarunkowania budowli inżynieryjnych w lasach, hodowlane i środowiskowe aspekty realizacji budowli inżynieryjnych w lasach, przeciwdziałanie erozji i powstawaniu osuwisk, techniczne aspekty budowy dróg leśnych, prawne uwarunkowania budowy infrastruktury inżynieryjnej w lasach.

Zajęcia obejmują 130 godzin wykładów i 30 godzin ćwiczeń oraz 30 godzin ćwiczeń terenowych. Zorganizowane będą w formie pięciu zjazdów, podczas których zajęcia odbywać się będą w Krakowie, od wtorku do piątku w godzinach przedpołudniowych. Ćwiczenia terenowe będą zorganizowane w różnych częściach Beskidów i będą praktycznym dopełnieniem tematyki studiów.

W ubiegłym roku z inicjatywą powołania studium podyplomowego wystąpił Stanisław Sennik, dyrektor RDLP w Krakowie. W piśmie w tej sprawie, skierowanym do dziekana Wydziału Leśnego UR w Krakowie, prof. dr hab. inż. Stanisława Orła, podkreślił konieczność stałego uzupełniania i poszerzania wiedzy w dziedzinie inżynierii leśnej przez pracowników Lasów Państwowych.

- Ostanie lata cechują się ogromną dynamiką w poziomie nakładów na infrastrukturę inżynieryjną i wdrażaniu nowych technologii w budowie dróg leśnych. Zmiany zachodzące w gospodarce leśnej opartej na ekologicznych podstawach hodowli lasu, stawiają przed nami - szczególnie w terenach górskich - nowe wyzwania. Dlatego uważam za niezbędne uzupełnianie wiedzy w tym zakresie, szczególnie przez leśników pracujących w lasach Polski południowej – mówił dyrektor Sennik.

Powołanie studium jest także realizacją zapisów porozumienia o współpracy pomiędzy RDLP w Krakowie i Wydziałem Leśnym UR, które parafowano w 2011 roku.

 

Zdzisława Kot-Malinowska

Rzecznik prasowy

RDLP w Krakowie